Zmiany klimatu już następują i nic nie zapowiada, by miały się zatrzymać: wzrastają temperatury, zmieniają się rozkłady opadów, topnieją lodowce i śnieg, wzrasta średni poziom mórz na świecie. W przyszłości zwiększy się częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych oraz związanych z nimi powodzi i susz, które będą zagrażać wielu regionom świata.

Podatność na zagrożenia oraz oddziaływanie tych zjawisk na ekosystemy, poszczególne sektory gospodarki oraz zdrowie i dobrostan człowieka są zróżnicowane. Nawet jeśli globalne wysiłki na rzecz ograniczenia emisji przyniosą zamierzone rezultaty, niektóre zmiany klimatu są nieuniknione, w związku z czym należy podjąć działania umożliwiające przystosowanie się do ich skutków. I to szczególnie w skali lokalnej. Takim działaniem jest właśnie realizacja projektu w Radomiu pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” z udziałem środków unijnych – Program LIFE i środków krajowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach promocji projektu i popularyzacji zagadnień dotyczących skutków zmian klimatu, potrzeby ich ograniczania oraz przystosowania się do już nieodwracalnych ekstremów pogodowych, w dniu 28 lipca 2019 r. w godz. 14.00 – 18.00 nad zalewem Borki na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu przy ulicy Stasieckiego 53. Organizatorem jest Urząd Miejski w Radomiu we współpracy z partnerami projektu: Wodociągami Miejskimi w Radomiu, Uniwersytetem Łódzkim i Spółką FPP Enviro.

Gwarantowana dobra zabawa i dostęp do informacji o zmianach klimatu, założeniach i działaniach projektu LIFE. Wiedzą dzielić się będą fachowcy z zaangażowanych instytucji – partnerów projektu. Wśród atrakcji przewidziano warsztaty z konkursami i ciekawymi nagrodami, zabawy podwórkowe, trampoliny, dmuchańce, gry planszowe. Wszystko przy oprawie muzycznej zespołu REDOX z Radomia.

Zapraszamy na miłe i pożyteczne spędzenie najbliższej niedzieli nad zalewem Borki.

 

piknik rodzinny