Rozpoczęły się prace na zalewem na Borkach

Ruszyły prace przy oczyszczaniu stawów kolmatacyjnych na Borkach. Na kilkusetmetrowym odcinku zostanie też udrożnione koryto rzeki Mlecznej.

Prace wykonuje Zakład Produkcyjno-Usługowy z Mniszka, który wygrał ogłoszony przez Wodociągi Miejskie w Radomiu przetarg na wykonanie tego zadania. - Realizacja programu Life dotycząca zalewu Borki wymaga uprzedniego oczyszczenia stawów kolmatacyjnych i udrożnienia koryta rzeki, która przepływa przez zalew. To działanie jest integralnie związane z programem Life i ma zapewnić dopływ czystej wody do zbiornika. Chcemy, by zalew na Borkach był atrakcyjnym miejscem do wypoczynku i rekreacji – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

W tej chwili są prowadzone prace w nieckach stawów kolmatacyjnych, których zadaniem jest oczyszczanie wody wpływającej do zalewu. - Po modernizacji woda będzie przepływała przez labirynt między konstrukcjami kamiennymi. Spowoduje to, że filtrowana i czysta woda będzie wpływać do zalewu. Po oczyszczeniu stawów z osadów rozpocznie się udrożnianie koryta rzeki Mlecznej powyżej jazu kozłowego, który znajduje się bliżej ulicy Suchej – mówi Elżbieta Stanke, dyrektor projektu Life w Wodociągach Miejskich w Radomiu.

Prace związane z oczyszczeniem stawów kolmatacyjnych oraz udrożnieniem rzeki Mlecznej potrwają około 2 miesięcy.