Zalew na Borkach zostanie oczyszczony

Trwa spuszczanie wody z zalewu na Borkach. To wstęp do dużej inwestycji realizowanej w ramach projektu LIFE współfinansowanego z funduszy unijnych. - Naszym celem jest stworzenie na Borkach atrakcyjnego miejsca do wypoczynku i rekreacji. By tak się mogło stać, najpierw niezbędne jest oczyszczenie samego zbiornika. Dziś widzimy, że prace ruszyły i myślę, że już w 2020 roku przywrócimy to miejsce radomianom - mówi prezydent Radosław Witkowski.

 

Opróżnianie zalewu potrwa do końca tygodnia. W międzyczasie nastąpi odłów ryb ze zbiornika i obu stawów kolmatacyjnych. Przeprowadzi go Polski Związek Wędkarski. Później zostanie przeprowadzony przegląd techniczny zapory i urządzeń piętrzących wodę.

Zgodnie z opracowaną koncepcją, prace na Borkach, które będą wykonywane w ramach projektu LIFE mają obejmować m.in. oczyszczenie dna zalewu, przebudowę i oczyszczenie stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego. Mają powstać także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej. Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody, w tym na przykład montaż systemu natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. - W planach jest też cały szereg przedsięwzięć, które zamierzamy przeprowadzić poza projektem LIFE. To m.in. stworzenie infrastruktury do wakeboardingu, zakup nowego sprzętu pływającego i przebudowa placów zabaw, gdzie mamy już rozstrzygnięty przetarg na projekt. Chcemy też wyremontować ścieżkę rowerową, zagospodarować plac, na którym odbywają się masowe imprezy, a także wybudować parking - wylicza prezydent Radosław Witkowski.

Program LIFE, oprócz prac na Borkach, obejmuje także wiele innych zadań. - W planach mamy renaturyzację Mlecznej, czyli przywrócenie jej naturalnego biegu na kilkusetmetrowym odcinku w pobliżu bulwarów, stworzenie polderów zalewowych na Cerekwiance, a także budowę zbiornika wodnego na osiedlu Nad Potokiem. Sądzimy, że to będzie kolejne atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu. Są też drobniejsze elementy, jak zielone przystanki czy oczko wodne przy przedszkolu na Ustroniu. Kolejne tego typu projekty będą realizowane na terenie przy ulicy Sowińskiego, przy przedszkolach nr 4 i 11 oraz przy szkole podstawowej przy ulicy Kolberga - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Realizacja programu LIFE w Radomiu pochłonie około 24 milionów złotych, z czego 19 milionów złotych to dotacje z Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.