Oczko wodne Ustronie

„Oczko wodne „Climapond” powstało na terenie Publicznego Przedszkola nr 16 na Ustroniu. To projekt demonstracyjny zrealizowany w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu LIFE pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”.

- To rozwiązanie umożliwia przechwytywanie i miejscowe zagospodarowanie wody opadowej, nawet w przypadku wystąpienia intensywnych opadów. Dodatkowo, oczko wodne sprzyja rozwojowi bioróżnorodności, a dzięki temu, że jest zlokalizowane na terenie przedszkola będzie pełniło też funkcję edukacyjną – mówi koordynatorka projektu Iwona Wagner z firmy FPP Enviro.

 

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że ten demonstracyjny projekt pokazuje, jak można zapobiegać lokalnym podtopieniom. – Niedawno mieliśmy w Radomiu nawałnicę, ulice były zalane, a gdyby podobnych rozwiązań było w mieście więcej, złagodziłoby to skutki ulewy. Dlatego w ramach programu LIFE powstanie kilkanaście punktów demonstracyjnych, by zachęcić firmy i instytucje do wprowadzania na swoich terenach podobnych rozwiązań - mówi wiceprezydent.”