W dniach 19 – 22 września 2016 r. delegacja Urzędu Miejskiego w Radomiu w składzie: Prezydent Miasta Radosław Witkowski, Wiceprezydent Jerzy Zawodnik, Asystent Prezydenta i Koordynator projektu LIFE w Wodociągach Miejskich w Radomiu Rafał Górki i Koordynator projektu LIFE z ramienia Urzędu Miejskiego Katarzyna Jankowska wzięła udział w wizycie studyjnej w Danii w ramach realizacji projektu LIFE „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważona gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”.

Uczestnikami wizyty byli również przedstawiciele współbeneficjentów projektu, tj. Wodociągów Miejskich w Radomiu, Uniwersytetu Łódzkiego i FPP Enviro z Warszawy. Wizyty w miejscach realizacji zadań z zakresu „zielono – niebieskiej” infrastruktury odbyły się w Kopenhadze i Aarhus. Celem wizyty w Danii było zapoznanie się z rozwiązaniami duńskich samorządów w kwestii adaptacji do zmian klimatu. Szczególnie cenna była wizyta w położonej w kopenhaskim nadmorskim rejonie miasta Østerbro dzielnicy St. Kjeld, zwanej teraz Klimakvarteret, która umiejętnie łączy funkcje społeczne przestrzeni miejskiej z infrastrukturą techniczną chroniącą przed powodziami i deszczami nawalnymi oraz nadmiernymi upałami. W Fredensborg delegacja spotkała się z przedstawicielami tamtejszej gminy, która w 2016 roku ukończyła wdrażanie projektu LIFE „Inter Municipal Cooperation on Water Management and Climate Change for the Stream of Usserød”. Projekt ten dotyczył zmniejszenia ryzyka wystąpienia powodzi, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystyki rzeki jako źródła zasobów naturalnych i rekreacyjnych poprzez utworzenie struktury organizacji stale współpracującej między gminami uprawnionej do podejmowania decyzji związanych z adpatacją do zmian klimatu. W Arhus delegacja obejrzała stację uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków.

 

Doświadczenia duńskich samorządów przełożą się na zwiększenie świadomości konieczności podejmowania działań adaptacyjnych do zmian klimatu również na poziomie lokalnym.

img

Jeden z placów dzielnicy St. Kjeld, Tasinge, przed modernizacją (po lewej) i po planowanej modernizacji (po prawej), fot. http://tredjenatur.dk/